دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

درگذشت آقای دکتر ابوالقاسم سلطانی

به نام خداوند جان آفرین

کُلُّ نَفْسٍ ذَآئِقَهُ الْمَوْتِ وَإِنَّمَا تُوَفَّوْنَ أُجُورَکُمْ یَوْمَ الْقِیَامَهِ فَمَن زُحْزِحَ عَنِ النَّارِ وَأُدْخِلَ الْجَنَّهَ فَقَدْ فَازَ وَما الْحَیَاهُ الدُّنْیَا إِلاَّ مَتَاعُ الْغُرُورِ

با نهایت تاسف و تاثر به اطلاع می‌رساند استاد ارجمند جناب آقای دکتر ابوالقاسم سلطانی، استاد فرهیخته و مؤسس مؤسسه تحقیقات گیاهان‌دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران ساعاتی پیش دعوت حق را لبیک گفت و جامعه پزشکی و داروسازی کشور را در غم و اندوه جانکاهی فرو برد.  
دانشکده طب سنتی در گذشت تاثربرانگیز استاد که عمر با برکتش را جز برای خدمت به مردم و میهنش صرف نکرد، تسلیت می‌گوید. از پروردگار منان رحمت و مغرفت را برای آن مرحوم و صبر و اجر برای بازماندگان مسئلت می نماید.
AWT IMAGE
گذری کوتاه به آثار استاد:
 دکتر سلطانی نگارنده دایرﮤ المعارف طب سنتی (گیاهان‌دارویی) و دایرﮤ المعارف طب سنتی (واژه نامه گیاهی) است. او در این راه حدود ۶۰ سال از عمر خود را صرف مطالعه منابع طب سنتی و گیاهان دارویی ایران از زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسه، روسی، چینی، ژاپنی و هندی کرد و با گردآوری ۸۰ هزار فیش در طی این سال‌ها توانست ۵ جلد (از ۲۴ جلد) این دایرﮤ المعارف را به چاپ برساند. 4 جلد از این مجموعه از سال 1383 توسط انتشارات ارجمند و با همکاری موسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل به چاپ رسید. در سال 1395 با تلاش مستمر دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران جلد پنجم مجموعه نیز به چاپ رسید. جلد ششم این مجموعه در دست تالیف استاد قرار داشت.
 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 471 بار   |   دفعات چاپ: 55 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر